جزئیات نقش کاغذ دیواری در شادابی خانه

نقش کاغذ دیواری در شادابی خانه

نقش کاغذ دیواری در شادابی خانه

یکی از گزینه هایی که در تغییر دکوراسیون، بازسازی و یا هنگام خرید خانه توجه همگان خصوصا بانوی خانه را به خود جلب می کند کاغذ دیواری ها هستند، این روزها اکثر دیوارهای خانه با کاغذ دیواری پوشانده شده است و دیگر از آن دیوارهای سفید خانه ها خبری نیست در واقع به راحتی می توان گفت یکی از راه های به وجود آوردن یک تغییر بزرگ در خانه ها خرید کاغذ دیواری و نصب آن است، پوشاندن دیوارها با کاغذ دیواری مانند یک اثر هنری است که به راحتی سبب انتقال پیام و حس مثبت در فضا می شود. برای انتخاب دیواری که میخواهید کاغذ دیواری را روی آن اجرا کنید بهتر است کاملا از فضا فاصله گرفته و مواردی که میبینید را یادداشت کنید این دور شدن از فضا به شما این امکان را می دهد کاغذ دیواری را از دید مهمانانتان ببینید، از آنجایی که کاغذ دیواری های امروز دارای اشکال و طرح های متفاوتی هستد  شما  در انتخاب کاغذ دیواری ها حق انتخاب های بسیار زیادی خواهید داشت، در هنگام انتخاب کاغذ دیواری بهتری است به موارد ذیل توجه نمایید .


1. مساحت فضا و ابعاد:
اصولا باید کاغذ دیواری را انتخاب و خریداری نمایید که با فضا و ابعاد منزل شما خوانایی داشته باشد، درواقع اگر در انتخاب کاغذ دیواری کمی هوشمندانه تر عمل کنید می توانید کاغذ دیواری بخرید که فضای منزلتان را بزرگتر نشان دهد در مقابل هم  طرح و رنگ کاغذ دیواری ها اگر به خوبی انتخاب نشود ممکن است فضا را کوچک تر نشان دهد
2. کاربری فضا:
شاید یکی از اولین سوالاتی که در هنگام خرید کاغذ دیواری فروشنده از شما میپرسد این است که فضایی را که قرار است کاغذ دیواری کنید چه فضایی خوهد بود چرا که انتخاب کاغذ دیواری با توجه به فضا متفاوت خواهد بود برای مثال :
کاغذ دیواری پذیرایی: 
کاغذ دیواری پذیرایی باید به گونه ای باشد که فضا را دلباز تر و شاداب تر نشان دهد و یکی ازایده آل ترین کاغذ دیواری ها برای پذیرایی کاغذ دیواری های سه بعدی هستند 
کاغذ دیواری اتاق خواب: 
کاغذ دیواری اتاق خواب بهتر است با یک رنگ ملایم و خنک انتخاب شود که آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد کاغذ دیواری های آبرنگی می توانند گزینه مناسبی برای اتاق خواب ها باشند و به فضا عمق ببخشند
کاغذ دیواری آشپزخانه: 
نا خودآگاه با شنیدن عبارت کاغذ دیواری برای آشپزخانه ذهن شما به سمت چربی ها و رطوبت آشپزخانه می رود و نمی توانید کاغذ دیواری و آشپزخانه را کنار هم تصور کنید اما اینطور نیست و ما از پوشاندن کل دیوارهای آشپزخانه با کاغذ دیواری صحبت نمیکنیم اما بخش هایی از آشپزخانه وجود دارند که باید با کاغذ دیواری ها به آن روح ببخشیم قطعا در انتخاب کاغذ دیواری برای آشپزخانه باید کمی محتاط تر باشیم و به چند مورد توجه کنیم 1. الگو و رنگ کاغذ دیواری آشپزخانه 2. چگونگی تمیز کردن کاغذ دیواری آشپزخانه و گزینه سوم که بسیار مهم است ماندگاری کاغذ دیواری  و در آخر در هنگام خرید کاغذ دیواری برای آشپزخانه به این نکته توجه داشته باشید که بهترین مدل های کاغذ دیواری برای آشپزخانه کاغذ دیواری وینیل، کاغذ دیواری نوامورا و کاغذ دیواری های قابل شستشو می باشد.
کاغذ دیواری سرویس بهداشتی: 
برای سرویس بهداشتی ها که منبع اصلی رطوبت خانه هستند بهتر است حتما اگر قصد استفاده از کاغذ دیواری دارید از کاغذ دیواری ضد آب استفاده کنید.
کاغذ دیواری اتاق کودک:
 در انتخاب کاغذ دیواری برای اتاق کودک دلبندتان بهتر است از مدل هایی استفاده شود که طرح و رنگ ان ها با تم کلی خانه سنخیت داشته باشد از انجایی که کاغذ دیواری ها در اتاق کودکان همیشه در معرض آلودگی قرار دارند باید  از کاغذ دیواری های قابل شستشو استفاده نمایید.

3. ایجاد تنوع: 
در طراحی دیوار و سقف با استفاده از کاغذ دیواری به رعایت تنوع توجه داشته باشید. تصور اینکه در همه بخش­ های خانه از یک نوع کاغذ دیواری و یا یک رنگ استفاده شود، بسیار کسل کننده خواهد بود. طراحان دکوراسیون با توجه به نوع فضای شما استفاده از دو نوع طرح و یا ترکیب رنگ و کاغذ دیواری را پیشنهاد می­ کنند. یکی از مثال­ های شاخص برای ایجاد تنوع، استفاده از کاغذ دیواری پشت تلویزیون است که باعث ایجاد نقطه کانونی در منزل شما می ­شود. اگر بخواهید در تمامی بخش های خانه از یک نوع و طرح کاغذ دیواری استفاده کنید باید بگوییم بهتر است این کار را انجام ندهید استفاده از یک رنگ و از یک طرح در تمام فضای خانه ممکن است برای شما بسیار کسل کننده باشید بهتر است از دو نوع طرح برای پوشاندن دیوارها با کاغذ دیواری استفاده شود.

4. طرح و رنگ کاغذ دیواری:
در واقع می توان گفت رنگ و طرح کاغذ دیواری ارتباطی مستقیم با گزینه های قبلی همچون: مساحت فضا، ایجاد تنوع و کاربری فضا دارد، تناسب بین دکوراسیون داخلی شما و رنگ و طرح کاغذ دیواری بسیار مهم است و توصیه می شود اگر لوازم منزلتان  طرح شاده دارند از کاغذ دیواری های طرح دار استفاده کنید و یا اگر پرده و مبلمان شما پر از نقش و نگار است بهتر است از کاغذ دیواری ساده استفاده گردد تا تعادل بین فضاها برقرار شود و در آخر متناسب بودن رنگ و طرح کاغذ دیواری با پارکت و یا سرامیک های خانه باید همخوانی داشته باشند

5. قابل شستشو بودن:
 قطعا چون کاغذ دیواری ها همیشه روی دیوارها ثابت هستند و در معرض آلودگی قرار دارند در هر فضایی از ساختمان که اجرا و نصب شوند نیاز به تمیزی وشستشو دارند، البته لازم به ذکر است منظور ما از شستشو کاغذ دیواری ها تمیز کردن سطح کاغذ دیواری با اسفنج نرم و مرطوب است.
6. مد روز:
حتما افرادی را دیده اید که به محض تغییر مد کاغذ دیواری ها تمایل به عوض کردن کاغذ دیواری ها دارند اما به شما توصیه میکنیم ممکن است هر کاغذ که مد می شود مناسب خانه شما نبوده و پس از مدتی از چشمتان بیفتد برای همین لازم است که مطابق با طراحی خانه پیش بروید نه مد.

مزایای نصب کاغذ دیواری:

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چرا باید کاغذ دیواری نصب کنیم؟ یا کاغذ دیواری بهتر است یا رنگ؟ در جواب به تمامی این سوالات باید بگوییم خوشبختانه یا متاسفانه این روزها حرف اول را در هر جایی پول می زند و اگر محصولی برای ما صرفه اقتصادی نداشته باشد  بهتر است که به سمت آن نرویم  که کاغذ دیواری ها به علت عمر مفیدی که دارند از این قاعده مستثنی بوده و صرفه اقتصادی نیز دارند. نقطه مقابل  کاغذ دیواری ها رنگ ها هستند که در رقابت تنگاتنگی با هم قرار دارند کاغذ دیواری ها در صورت آسیب دیدن به راحتی امکان تعمیر دارند و با یک مبلغ کم می توان ان را به حالت اول برگرداند اما در نقاشی کردن دیوارها همچین امکانی وجود ندارد و معمولا حق الزحمه نقاشی و رنگ آمیزی مجدد دیوار خیلی بیشتر است، کاغذ دیواری ها ماندگاری طولانی دارند برای مثال رنگ را اغلب هر دو تا پنج سال نیاز به روتوش یا رنگ آمیزی مجدد دارد اما استفاده از کاغذ دیواری به جای رنگ 10 الی 15 سال و شاید بیشتر برای شما ماندگاری خواهد داشت، کاغذ دیواری ها می توانند آسیب دیده ترین دیوار ها که داری شرایط نامناسبی هستند را پوشش دهد و از دیگر مزایای کاغذ دیواری می توان به حذف آسان ان از روی دیوارها اشاره کرد کاغذ دیواری ها  با کمی تلاش  بدون آسیب دیدن دیوارها قابلیت ریمو و حذف شدن را دارد. اگر بخواهیم این مزایا را به صورت گزینه ای ذکر کنیم باید بگوییم کاغذ دیواری ها دارای :
● متنوع بودن در طرح و رنگ
● عدم ایجاد آلرژی برای افراد خانه و فاقد بو
● نصب و راه اندازی سریع و آسان
● قابلیت شستشو آسان
● مقاومت بالا در برابر گرما و رطوبت

شستشوی کاغذ دیواری:

با پوشاندن دیوارهای خانه تان با کاغذ دیواری قطعا باید نحوه شستشو و تمیز کردن آن را نیز بدانید. نحوه شستشو کاغذ دیواری ها پیچیده نیست فقط کافی است تا نکات اساسی را در مورد آن ها رعایت کنید بهتر است اگر لکه هایی روی کاغذ دیواری پدیدار شد سریعا نسبت به رفع ان اقدام نمایید تا حد امکان سعی کنید این کار را زودتر انجام دهید چرا که ماندگاری لکه روی کاغذ دیواری ممکن است کاغذ دیواری را بد رنگ کند، بهتر است کاغذ دیواری را از بالا به پایین تمیز نمایید همچنین برای کاغذ دیواری هایی که جنس نازک تری برخوردار هستد استفاده از آب گرم تمیز بدون صابون توصیه می شود برای کاغذ دیواری های قابل شستشوی ضخیم تر از محلول آب وصابون می توان استفاده نمود، معمولا لکه های سطحی با آب ولرم و صابون از بین می روند بهتر است بعد از آن نیز با یک حوله آبگیر بخشی از کاغذ دیواری را که شستشو انجام دادید خشک کنید، قطعا برای لکه های عمیق تر بهتر است از پاک کننده های قوی تر استفاده نمایید به هیچ وجه از سیم های فلزی و اسکاج های زبر پودرهای شستشو قوی برای از بین بردن لک ها و تمیز کردن کاغذ دیواری استفاده نکنید چرا که کاغذ دیواری ها بسیار آسیب پذیر هستند پاک کردن لکه ها باید تا جایی انجام شود که آب به پشت کاغذ دیواری نفوز نکرده و سبب جدا شدن کاغذ دیواری از دیوار نشود خصوصا در قسمت هایی که محل اتصال رول ها می باشد.  ما در مقالات بعدی به صورت کامل تر در رابطه با شستشو کاغذ دیواری با شما صحبت میکنیم.